Hamilelikte Pilates

Hamilelikte Pilates

Hamilelikte Aletli Pilates yapmak doktorlar tarafından önemle tavsiye edilen egzersizlerden biri haline gelmiştir. Hamile olmayan kadınlardan farklı olarak, hamilelerde karın kaslarından çok pelvik bölgesi çevresinde çalışılması gerekmektedir.

Hamilelik döneminde yapılan Pilates sayesinde, doğum daha kolay gerçekleşir ve doğum sırasında alınan fazla kiloların hızla verilmesi sağlanır. Hamilelerde vücudun ağırlık noktası değiştiğinden pelvik taban kasını kuvvetlendirmek hamilelik sırasında bel bölgesine binen yükün taşınmasını daha rahat hale getirir. Hamilelik sırasında yapılan Pilates ile bedende oluşabilecek postür bozukluklarının önüne geçilmesi sağlanır. Hamile Pilatesi’nde leğen kemiğinin çevresindeki pelvik bölgesinin güçlenmesi sağlanırken, aynı zamanda esneme egzersizleri ile doğumun kolay gerçekleşmesi için hazırlık yapılmaktadır.

Hamilelikte Pilates yapmak, sırt ve bel bölgesinde ağrı yaşamadan bu dönemi geçirmenizi sağlar. Omurga çevresindeki kaslara yönelik egzersizler ile hamilelik sırasında doğru postürün bozulması engellenmektedir. Hamile Pilatesi anne adayının gebelik döneminin 14. Haftasına girdiğinde başlayabilir. Anne adayının doktoruyla da devamlı iletişim halinde kalınarak doğumun gerçekleşeceği son ana kadar egzersiz programına devam edilebilmektedir. Doğumdan gerçekleştikten sonra anne, eğer normal doğum yaptıysa bir hafta içerisinde Pilates egzersizlerine yeniden başlayabilir. Komplikasyonlar nedeni ile doğum sezaryen olunduysa annenin yeniden Pilatese başlaması için altı ay kadar bir süre beklemesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Doğum sonrası dönemde Pilates yapmak, emzirmeden kaynaklı sırt ağrıları ve oluşabilecek duruş bozukluklarını da engellemektedir. Bu nedenle hem hamilelik sırasında, hem de doğum sonrasında Pilates yapmak, anne adayları ve annelere önemle tavsiye edilmektedir. Kartal Reformer Pilates Stüdyomuzda uzman eğitmenler eşliğinde Hamile Pilatesi derslerimize katılabilirsiniz.