Skolyoz İçin Pilates

Skolyoz İçin Pilates

İnsan omurgası yandan bakıldığında doğal bir ‘S’ şekline sahiptir. Ancak, ağrısız bir sırt ve bel bölgesi için omurganın arkadan bakıldığında düz görünmesi gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, omurgasında sağa ya da sola 10 derece ve üzerinde açısal sapma olan kişiler ‘Skolyoz’ hastalığını taşımaktadırlar. Daha basit anlatmak gerekirse, omurgasında arkadan bakıldığında sağa ya da sola eğim olan kişilerin sırt ve bel bölgelerinde ‘C’ veya ‘S’ şeklinde kıvrımlar oluşmakta ve kıvrımlar kalıcı ağrı problemlerine yol açmaktadır.

Skolyoz problemi yaşayan kişilerin omurgalarındaki sapma açısının artışını kontrol altında tutmak ve ağrıları engellemek için mutlaka egzersiz yapmaları gerekmektedir. Kartal Stüdyomuzda skolyozu olan kişilere özel olarak çıkarılan Pilates programı ile rahatsızlıklarını gidermeye yönelik egzersizler deneyimli eğitmenler tarafından hazırlanmaktadır. Kartal Pilates ile skolyozu omurganın doğru duruşunu sağlayan hareketler yaptırılır.

Skolyozlu kişilerin düzenli olarak Pilates yapması hem görüntü fiziksel olarak daha sağlıklı ve zinde bir yaşam imkânı sunar. Bedenle zihnin ortak çalışması olan Pilates, tüm bedeni taşıyan omurgadaki bu rahatsızlık için “hayatın yüklerini taşırken yalnız değilim, kendimi çaresiz ve mutsuz hissetmiyorum” düşüncesini vererek onun zihinsel olarak da iyileşmesine destek olmaktadır.